Spolkový zpravodaj č. 3/2020 březen 2020

Vážení přátelé a příznivci našeho spolkového dění,

v úvodu nám dovolte poslat vám co nejsrdečnější pozdravy, ale zejména naději, že jste všichni v pořádku a zdrávi; a zároveň také přání, aby tomu tak bylo i nadále. Již více než čtyři roky se s mnohými z vás pravidelně minimálně jednou za měsíc vídáme, a proto tak jako se objevují nápisy na obou stranách polské i německé hranice, i my musíme konstatovat, VELMI NÁM CHYBÍTE!!!

Dnes je první dubnový den, obvykle touto dobou zasíláme spolkový zpravodaj s plány na následující měsíc a nejbližší období. Dnes vám sice zpravodaj zasíláme, ale v trochu jiné podobě a zejména bez jakýchkoliv konkrétních plánů pro nejbližší měsíc. Asi nikoho z nás ještě před měsícem nenapadlo, že něco takového by vůbec mohlo být myslitelné.

Snažíme se s nastalou situací vypořádat, a jak jsme již avizovali na spolkových webových i facebookových stránkách, snažíme se zjišťovat a zajišťovat náhradní termíny pro akce, které byly původně plánované pro období letošního jara; cílem je přesouvat je k létu a podzimnímu období.

V současné, často nepřehledné situaci, bylo opravdu těžké odhadovat, co bude za dva týdny či měsíc. Jsme realisté, ale zároveň chceme být i optimisty, a tak odhadujeme, že do konce května (včetně) naše původní plány zůstanou jen ve sféře „zbožných přání“.

Ale chceme doufat, že jakmile to jen bude možné, zvítězí „zdravý rozum“ a nezůstaneme oploceným skanzenem; a budeme se opět moci vídat nejen spolu, ale i s našimi přáteli v Lužici a Polsku.

Termíny jednodenních exkurzí, až budou možné, nebude snad takový problém operativně přesunout (samozřejmě kromě Velikonočních jízd, ty jsou letos úplně poprvé v historii zrušeny!), bude-li o ně zájem (a z většiny dosavadních reakcí, které jsme od vás obdrželi, doufáme, že ano).

Jak jsme již uvedli, snažíme se akce nerušit, ale nahradit, ale zatím nemáme příliš možnost se ničeho „pevného konkrétního chytnout“. Ale pevně věříme, že v květnu už bude jasněji.

Minimálně, zatím za původní březnový termín exkurze do Wilthenu a okolí, máme potvrzený náhradní termín na pátek 18.9.2020.

U vícedenních (jedna byla plánovaná do Lužice a druhá na Balt) květnových exkurzí již jednáme o přesunu termínů.  V obou případech nám ubytovatelé, kterým již také byly poskytnuty na začátku roku zálohy na rezervaci ubytování, nám chtějí maximálně vyjít vstříc. Všichni dosud přihlášení na tyto dvě akce dostanou konkrétní informace v následujících dnech.

V případě Horní a Dolní Lužice (původní termín byl 7.-9.5.2020) jsme dostali již nabídnut  zářijový termín, a to 26. – 28.9.2020 (původně jsme na tento termín měli plánovaný Kladský výběžek III, ale protože přece jen letošní rok měl být nosným pro Rok Lužických Srbů, upřednostnili bychom, vzhledem k současné situaci, v září návštěvu Lužice a Sprévaldu. Ale to vše samozřejmě bude odvislé od vašeho zájmu a hlavně věříme, že za půl roku to bude již reálné.

Jenže k definitivnímu přesunu a potvrzení nových termínů však, kromě potvrzení Vašeho zájmu, potřebujeme vědět  konkrétní datum, odkdy se situace s cestováním do obou států bude uvolňovat. Jak jsme již uvedli, snažíme se akce nerušit, ale nahradit, a tak netrpělivě čekáme….

Obdobná situace se týká i přednášek a akcí, které se měli konat zejména v liberecké knihovně. Jakmile to bude možné, budeme i zde domlouvat náhradní termíny a informovat o nich.

Navíc zvažujeme také přesunout některé plány, které jsme měli původně plánované v rámci České republiky až pro příští rok, na letošek (např. po stopách Santiniho a Valdštejna v západních Čechách nebo další část poznávání Libereckého kraje a jeho sousedů).

Samozřejmě, to vše pouze v případě, že budete mít o tyto aktivity zájem. Budeme rádi, když nám dáte vědět, zda by vás i tato varianta oslovila.  Ale opět platí, dokud nebudeme vědět, kdy se opatření uvolní, nemůžeme konkrétní data nabízet a zařizovat, ale jsme připraveni!

A ještě jednu věc bychom rádi zrealizovali, a to – aktualizaci a doplnění spolkových stránek + vždy vám, kdo jste přihlášeni k odběru zpravodaje, zašleme automatické upozornění. Určitě alespoň v každém týdnu něco přibude.

Závěrem bychom chtěli všem, kdo jste nám již vyjádřili podporu, moc poděkovat, opravdu nám to moc pomáhá. Skoro ze všech vašich reakcí dýchá optimismus a naděje. A to je velmi dobře! Je to potvrzení toho, jak skvělí lidé jste.

Mějte se moc hezky, buďte hlavně zdrávi, až skončí tento „spolkový půst“, opravdu se na Vás moc budeme těšit !!!!

Za celý spolek SAL Jana, Zlatka, Líba a Tomáš

Comments are closed.